Hartai Halláscentrum. Fül-orr-gége szakrendelés. Szeged, Makó, Mórahalom, Csongrád

Horkolás kezelése radiofrekvenciás készülékkel Szegeden

Nagyon régi, ősi törekvése az orvosoknak, hogy a műtéttel járó vérzést csökkentsék. Ismeretes a régmúlt időkből az izzó fa, vagy felhevített vas, melyet leggyakrabban nőgyógyászati ill. bélbetegségek sebészi kezelését követően használtak vérzéscsillapításra.

Az elektromos áram által kiváltott hőérzetet először Thomson irta le. Doyen fogalmazta meg először az elekrokoaguláció fogalmát és jelentőségét.

Ezúttal K. Vogt fül-orr-gégész 2010-es összefoglaló munkájára hivatkozunk, ahol elsőként a szakmánkban, igen széles területen alkalmazott radiofrekvenciás eszközt.

A hullámhossztól és frekvenciától függően vágásra ill. koagulálásra lehet használni viszonylag alacsony környezeti termikus érintettség mellett.

RF-val végzett fül-orr-gégészeti beavatkozásokról hazánkban több közlemény jelent meg Hirschberg tanár Úr, Katona főo. Úr, . . . .tollából. Somogyvári Krisztináék .a RF-s módszernek a beszédhangra és a horkolásra kifejtett hatását elemezték 6 páciens kapcsán.

Jelen munkánkban 66 horkoló paciens adatait dolgoztuk fel.

Horkolás kezelése radiofrekvenciás készülékkel Szegeden

Horkolás kezelése radiofrekvenciás készülékkel Szegeden

A F.O.G-i szakvizsgálaton kívűl minden esetben éjszakai poliszomnográfiás vizsgálaton készült. A páciensek egy részénél topodiagnosztika céljából alvásendoszkópiát végeztünk.

A betegtájékoztatást az erre a célra kialakított irásbeli tájékoztató biztosítja. Magát a beavatkozást a helyi érzéstelenítést követően a sémás ábrán látható fejtartással  végezzük ülő helyzetben.

A műtéteket az ábrán látható RF-s készülékekkel végeztem: korábban monopoláris elektróddal, későbbiekben bipoláris elektróddal.
(Ez utóbbi készülék-saját tulajdonú-más f.o.g.-i műtétnél is használom rendszeresen.)

Az eredmények interpretálásakor meg kell említeni, hogy a személyes kontrollok mellett sok esetben csak telefon segítségével történő kontroll volt lehetséges, mely természetesen a szubjektivitást nem tudja kizárni.

A paciensek, ill. hálótársaik elmondása alapján 53 esetben egyértelműen csökkent, több esetben megszűnt a horkolás egy műtéti beavatkozást követően. Azokban az esetekben, ahol a páciens -ill. a hálótársa- nem volt megelégedve az eredménnyel, megismételtük a kezelést.

Beszélnünk kell a szövődményekről is, amely eseteinkben ödéma, gyulladás, felületi nyh.lézió formájában jelentkezett 4 főnél. Szeretném még az utolsó két képet figyelmükbe ajánlani. A középsőn lézerrel kezelt deformált lágyszájpadot látunk, jobb oldalon pedig RF-s kezelés utáni két hetes ábra.

Véleményünk szerint, eredményeink tükrében szeretnénk javasolni , hogy lágyszájpadi érintettség esetén az operatőr ne a hagyományos sebészi eljárásokat kövesse, ill. ne olyan kiterjedt mértékben alkalmazza, mint általában hanem irányítsák a pacienst oda, ahol RF rendelkezésre áll éppen e módszer kíméletessége és nem utolsósorban ismételhetősége miatt.

Az Előadás elhangzott Lajosmizsén a Magyar Alvásdiagnosztikai és Terápiás Társaság Kongresszusán 2017-ben.